2023

Mäletate neid filmikaadreid või vanu fotosid, kus Narva-Jõesuu parkides jalutasid valgetes pitskleitides ja päevavarjudega sätitud soenguis daamid ning alati viksilt viisakalt rõivastatud härrad? Koguneti, et nautida põnevaid vestlusi ning head muusikat. Liivarannapiiril laiuv põlismändide metspark rõkkas linnulaulust, mis segunes maheda jazziga.
Aeg on tuua see kõik tagasi!
24-29.07 toimuv Narva-Jõesuu Jazz on kahe erineva  põneva suunitlusega suvine suursündmus!
Esimene osa on suvelaager noortele, mis toob Narva-Jõesuusse kõrgel tasemel jazzmuusika teadmisi! 24 – 28.  juuli on osalejatel võimalik kokku puutuda jazzmuusika absoluutsete maailma tippudega, saades osa nende MEISTRIKLASSIDEST.
Narva-Jõesuu Jazzi teine osa on suunatud kõikidele muusika nautijatele, sest siis kogunevad 29.07 ajaloolisesse Eestimaa kuurortlinna kõik jazzisõbrad! 
Tegemist saab olema kauaoodatud ühepäevase suvise jazzmuusika festivaliga, mis toimub Narva-Jõesuu Kuursaali lähedal asuvas Heledas Pargis. Lavale astuvad jazzisõpradele tuntud artistid Eestist, Euroopast ning USAst!  
Festival on kõikidele külastajatele TASUTA, sest projekti “Jazzmuusika suvelaager ja festival Narva-Jõesuus” („JCF“) ER195 kaasrahastab Euroopa Liit Euroopa naabrusinstrumendi raames.

Raivo Tafenau Quintet

Esimene kauaoodatud Narva-Jõesuu Jazz festival saigi selleks korraks läbi!

Kuursaali kõrval olev Hele Park täitus fantastilise publikuga ning rohkeid emotsioone pakkunud esinejad tõid enda inspireerivat loomingut kohale USAst, Prantsusmaalt, Hollandist, Saksamaalt, loomulikult Eestist ja isegi Aafrikast.

Jagame Teiega, head jazzisõbrad, hetki selle erilise päeva kontsertidest ja melust, mille on jäädvustanud Narva talendikas fotograaf Ilja Smirnov.

Alustame Raivo Tafenau Quintet’i kontserdiga, kes ühtlasi avas tõelise jazzimenuga meie uue festivali!

Suured tänud hiilgavate muusikutele fantastilise kontserdi eest!

Sofia Rubina

Teisena astus Narva-Jõesuu Jazzi lavale särav ja alati positiivsest energiast pakatav, andekas jazzilauljatar Sofia Rubina koos oma virtuoosse seitsmeliikmelise bändiga!

Täname teid sooja kontsertelamuse eest!

Sebastian Studnitzky

Narva-Jõesuu Heledasse parki kogunenud publik sai nautida Saksa jazzi kvaliteedimärgiks nimetatud trompetist Sebastian Studnitzky uue kollektiivi meeldejäävat etteastet.

Filigraansed rütmid, maitsekad trompetisoolod, andekad arranžeeringud  ning nüansirikas lauljatari Leona Berlin vokaal pakkusid kuulajatele rohket esteetilist naudingut.

Tänama Saksamaa sõpru väga kvaliteetse kontserdi eest!

Lucy Woodward Quartet

Jazz on pärit Ameerikast ja just USAst tõi Narva-Jõesuu Jazzi publikule tervitusi meie neljas esineja, karismaatiline ja mõjuv laulja Lucy Woodward koos oma Hollandi päritolu muusikute ansambliga.

Lucy Woodward Quartet’i kontsert pani publiku silmi särama, etteastele järgnenud aplaus näitas kuulajate tugevat poolehoidu.

Täname Lucy’t ja tema suurepärast bändi emotsionaalse ja paeluva etteaste eest Narva-Jõesuus!

Black Lives from Generation to Generation

Esimesele Narva-Jõesuu Jazzile pani võimsa lõpuakordi uskumatuna mõjunud staarmuusikute kooslus Black Lives from Generation to Generation kontsert.

Ansambli liikmed on pärit maailma parimate jazzmuusikute hulgast, kes tulid Narva-Jõesuusse USAst, Prantsusmaalt ja Lõuna-Aafrikast.

Narva-Jõesuu võttis erilise tänutundega bändi kontserdi vastu, lave ette kogunenud kuulajad nõudsid lisapalu.

Täname – täname – täname, esimene Narva-Jõesuu Jazz jääb meile kõigile meelde särava ja maailmamuutva sündmusena!

Jazzi suvelaager

Kas Sinagi naudid oma jazzmuusika õpingutes improvisatsiooni ning tunned, et soovid saada lisaks tänastele fantastilistele õpetajatele veel suvist lisatäiendust nii teoorias kui praktikas? Oled unistanud samasuguste eesmärkidega noorte muusikaõppuritega suvisest laagrist, kust ei puudu hubane majutus, maitsvad toidud ning mõnus koosolemine liivarannal? Kusjuures seda kõike veel tasuta!

Kui eelnimetatu pani pulsi kiiremini lööma, siis oled oodatud 24-28. juuli osalema jazzmuusika suvelaagris, mil 5 päeva jooksul on Sul võimalik kokku puutuda jazzmuusika absoluutsete maailma tippudega ning saada ägedaid uusi teadmisi nende meistriklassidest.

Laagri esimest päeva täidab enda kogemustega Eesti rahvusvaheliselt tuntuim ja nõutuim jazzmuusik Kristjan Randalu. Järgneval neljal päeval jagavad osalejatega oma teadmisi USA jazzimesitrid: Berklee Muusikakolledži kitarriosakonna professor David Gilmore, 80ndate ja 90ndate modernse jazzi revolutsiooni üks võtmefiguure basskitarrist Reggie Washington, Washingtonis aktiivselt tegutsev vokalist Christie Dashiell ja tuntud Prantsuse saksofonist Pierrick Pédron. 

Osalejad majutuvad hotellis Liivarand ja õppetöö toimub Narva-Jõesuu Huvikeskuse Valges Saalis kindlaksmääratud ajakava järgi.

5-päevane laager pakub enesetäiendamist järgnevate õppejõududega:

  • Kristjan Randalu  – klaver

  • David Gilmore – kitarr

  • Reggie Washington – basskitarr

  • Christie Dashiell – vokaal

  • Pierrick Pédron – saksofon

     

24.07 Kristjan Randalu - klaver

Sündinud 1978. aastal Tallinnas, Eestis. Kristjan kuulub oma põlvkonna silmapaistvaimate pianistide hulka nii improvisatsioonilise jazzi kui ka klassikalise muusika vallas. Jazzilegend Herbie Hancock on teda nimetanud hiilgavaks pianistiks. Randalu rikkalik looming hõlmab üle 45 albumi (sh Grammy nominatsioon) ja on pälvinud rohkeid auhindu, sh Aasta Jazzartist, Aasta Jazzhelilooja ja Eesti Vabariigi kultuuripreemia. Tema ainulaadne muusika areneb nii ulatuselt kui ka kvaliteedilt üha edasi ning leiab maailmas aina suuremat kõlapinda.
Rohkem infot: https://www.randalu.com/

25.07 David Gilmore - kitarr

Sündinud 1964. aastal Cambridge’is Massachusettsi osariigis

David on Berklee Muusikakolledži kitarriosakonna professor. Ta on salvestanud ja esinenud koos kaasaja mõjukamate artistidega nagu Wayne Shorter, Dave Douglas, Steve Coleman, Cassandra Wilson, Don Byron, Uri Caine, Randy Brecker, David Sanborn, Joss Stone, Christian McBride.

Rohkem infot: http://www.davidgilmore.net/

26.07 Reggie Washington - basskitarr

Sündinud 1962. aastal Staten Islandil, New Yorgis

Reggie oli 80ndate ja 90ndate modernse jazzi revolutsiooni üks võtmefiguure. Ta sai tuntuks tuuritades, salvestades ja esinedes koos Steve Colemani, Branford Marsalise, Roy Hargrove’i, Chico Hamiltoni, Oliver Lake’i, The Headhuntersi, Cassandra Wilsoni, Don Byroni, Jean-Paul Bourelly ja Ronald Shannon Jacksoniga.Rohkem infot: https://reggiewashington-official.com/

27.07 Christie Dashiell - vokaal

Sündinud 1988. aastal Washingtonis, D.C.

Washingtonis tegutsev vokalist Christie Dashiell on oma hinge puudutavate tipptasemel kompositsioonidega kahtlemata tõusev täht. Ta on esinenud koos Esperanza Spaldingu, Marcus Stricklandi, Marquis Hilli, Helen Sungi, Fred Hammondi, Smokey Robinsoni, Geri Alleni, Allan Harrise ja paljude teistega.

Rohkem infot: https://www.christiedashiell.com/

28.07 Pierrick Pédron - saksofon

Sündis 1969. aastal Prantsusmaal Saint-Brieucis

Pierrick on tuuritanud mööda maailma alates oma esimese albumi ilmumisest “Cherokee” 2001. aastal, saatjateks tunnustatud muusikud Baptiste Trotignon, Vincent Artaud ja Frank Agulhon. Oleme näinud teda musitseerimas nii laval kui ka stuudios koos Mulgrew Milleri, Phil Woodsi, Roy Hargrove’i või Ambrose Akinmusire’iga mööda planeeti ringi rändamas. Oleme kuulnud, kuidas ta lülitub uskumatu kergusega ümber klassikaliselt jazzilt hämmastavatele elektroonika eksperimentidele. Oleme tundnud, et ta leiab inspiratsiooni nii Cannonball Adderley kui ka Ornette Colemani ja Maceo Parkeri helikeele pärandist. Lühidalt öeldes, oleme olnud tunnistajaks tema mitmekülgse talendi värviderohkele õitsengule. Rohkem infot: http://www.pierrickpedron.com/

TOIMUNUD LAAGRIPÄEVAD

24.07 Kristjan Randalu

Täna kohtusid noored jazzihuvilised Narva-Jõesuu Jazzi muusikalaagri esimesel õppepäeval inspireeriva pianisti Kristjan Randaluga.

🎹 Randalu jutustas noortele oma muusikuks kujunemise lugu, avades haridustee mitmekesisust ning jagades noortele soovitust valida haridusteel erinevaid koole ning õppejõude silmaringi avardamiseks.

🎹 Meistriklassi teises osas arutati erinevates koosseisudes oma heliloomingu esitamise vajalikkuse üle.

🎹 Kolmandas osas võttis mentor ette jazz-standardide ülesehituse, tuues igas konkreetses palas esile selle tuuma ehk eriliselt olulise komponendi ning analüüsides selle loomust.

👏🏻 Täname Kristjanit oma kogemuste jagamise eest Narva-Jõesuu Jazzi laagrilistele!

25.07 David Gilmore

Narva-Jõesuu jazzilaagri teisel päeval kohtusid noored muusikud Berklee Kolledži jazzmuusika professori David Gilmore-iga!

David on USA üks silmapaistvamaid jazzkitarriste ning kogenud õppejõuna keskendus ta rütmide mitmekesisuse olulisusele. 

Meistriklassi jooksul käidi läbi mitmeid polürütmikaga seotud teemad:

  • perioodi tunnetus, 
  • fraseerimine, 
  • taktimõõtude vaheldumine läbi erinevate võimaluste. 

Kolmandas päevaosas mängiti üheskoos vahelduva taktimõõduga palasid, mis oli laagriliste jaoks fantastiline grupiga praktika!

Täname David Gilmore´i inspireeriva päeva ning teadmiste jagamise eest!

26.07 Reggie Washington

Narva – Jõesuu jazzilaagri kolmandal päeval jagas oma kogemusi ja inspireerivaid mõtteid USA basskitarri legend Reggie Washington! 

Reggie on tuuritanud ja salvestanud koos selliste jazzi suurkujudega nagu Steve Coleman, Branford Marsalis, Roy Hargrove ja paljud teised.

Oma meistriklassil rõhutas Washington vabaduse tähtsust muusikas, toonitades, et noortele jazzmuusikutele omased valmisõpitud käigud aheldavad muusikat ja nende seatud piiridest tuleb end vabastada. Samuti püstitas bassilegend üldise küsimuse muusika tegemise eesmärgi ja suunitluse kohta, kas seda tehakse publikult heakskiidu saamiseks või veel millekski, kas näiteks Muusika enda õitsengu nimel? 

Päeva keskmises osas täitus klassiruum muusikaga, laagris osalejad said musitseerida improviseerides koos Reggiega Washingtoniga.

Täname Reggie Washingtoni noortele teadmiste ning enda ja oma muusikamaailma sisse vaatamiseks julgustuse eest!

27.07 Christie Dashiell

Narva – Jõesuu jazzilaagri neljandal päeval jagas oma väärtuslikke teadmisi positiivsusest pakatav USA tõusev jazzitäht Christie Dashiell!

Christie arutles noorte muusikutega, kuidas tõlgendada meloodiat jazzikeskkonnas. 

Igal kontseptsioonil oli vastav kuulamisnäide Ella Fitzgeraldist Herbie Hancockini. 

Õpilastel oli võimalus esineda ja kasutada Christie juhendamisel värskelt käsitletud tehnikaid. Tulemus oli uskumatu!

Täname Christie Dashielli meie laagrilistele sütitava päeva ning ohtrate teadmiste jagamise eest!

28.07 Pierrick Pédron

Narva-Jõesuu jazzilaagrile pani särtsaka lõpuakordi Pariisist saabunud tuntud Prantsuse saksofonisti Pierrick Pédron’i meistriklass!

Pierrick alustas oma meistriklassi aruteluga jazzmuusika ajaloo tundmise vajalikkusest, tuues näiteid mitmetest ajastutest. 

Edasi said grupis osalejad harjutada anasamblimängus jazziliku tunnetuse nüanse, Pierrick Pédron rõhutas, et jazz on rahuliku ja heas mõttes veidi ükskõikse tunnetusega muusika.

Päeva lõpetas põnev vestlus Euroopa ja eraldi Prantsusmaa jazzi olulistest verstapostidest ning hetkel valitsevast olukorrast jazzimaalimas.

Täname Pierrick Pédron´i inspireeriva ning ideede rohke päeva eest!